دسته‌بندی نشده

دلایل داغ شدن گوشی

 

چرا گوشی‌ها داغ می‌شوند؟

 

متاسفانه هیچ جواب واحدی برای داغ شدن گوشی وجود ندارد. گاهی اوقات تلفن‌ها در اثر اجرای زیاد برنامه‌ها در پس زمینه داغ می‌شوند. البته این تنها مشکل نیست و ایرادات دیگر را نمی‌توان رد کرد.

نکته اینجاست که همه گوشی‌ها معمولا گاهی داغ می‌شوند. اما وقتی تلفن شما تا حدی داغ می‌شود که حتی نمی‌توان با آن کار کرد، مشکل ساز می‌شود. در این مواقع رفتارهای عجیب و غریبی از خود نشان داده و به اصطلاح هنگ می‌کند.

گاهی اوقات دمای گوشی شما براساس دمای محیط است. اگر تلفن شما بیش از حد داغ شود، ممکن است مشکلاتی مانند خالی شدن باتری، خاموش شدن اجباری و حتی خرابی کامل را تجربه کند. جالب است بدانید واحد پردازش مرکزی گوشی شما در صورت رسیدن به دمای بسیار بالا، قادر به ذوب شدن است. همچنین اگر تلفن همراه شما به دلیل داغ شدن بیش از حد مجبور به خاموش شدن شود، امکان دارد مجدداً راه اندازی نشود.

 

بازی کردن زیاد

همانند رایانه‌های شخصی، بازی با تلفن‌های هوشمند CPU و GPU را تا حدی محدود می‌کند که باعث می‌شود گرمای زیادی تولید کنند. درحالیکه با یکبار بازی تلفن شما از بین نمی‌رود؛ اما چند ساعت بازی بدون وقفه توصیه نمی‌شود.

 

زیاد بودن برنامه‌های پس زمینه

همنطور که برنامه Gmail خود را برای بررسی فیس بوک به حداقل می‌رسانید، در واقع آن را خاموش نمی‌کنید بلکه Gmail شما هنوز در پس زمینه فعال است. به همین دلیل هرچه برنامه‌های بیشتری در پس زمینه اجرا شود، سیستم شما برای حفظ آن‌ها سخت تر کار می‌کند.

 

استفاده شدید از دوربین

تلفن‌های دارای فیلمبرداری با وضوح عالی ممکن است بیش از حد گرم شوند. این در همه مواقع اتفاق نمی‌افتد و معمولا به عوامل دیگری بستگی دارد:

  • وضوح و نرخ فریم انتخاب شده
  •  روشنایی صفحه نمایش
  • استفاده طولانی مدت از دوربین

 

برای مثال گاهی با استفاده از دوربین جلو برای ظبط یک ویدئو با بالاترین کیفیت تنظیمات روی دوربین به مدت ۲۰ دقیقه، باعث دریافت هشداری مبنی بر خاموش شدن گوشی به دلیل داغ شدن بیش از حد شده است.

 

ایراد در کابل شارژ

جنبه‌ی دیگری که باید در نظر گرفت، وضعیت باتری و کابل شارژ است.

اگر تلفن قدیمی تری دارید که بارها بیش از حد شارژ شده است، در این صورت ممکن است داغ شدن بیش از حد گوشی اتفاق بیفتد. بهتر است برای سالم ماندن گوشی بهتر است آن را به طور منظم ۸۰ تا ۹۰% شارژ کنید نه ۱۰۰%.

 

وای فای و بلوتوث

ممکن است تلفن هوشمند شما به دلیل استفاده بیش از حد از Wi-Fi داغ شود.

کاربران Android مستعد برنامه‌هایی هستند که در پس زمینه اجرا شده و از منابعی مانند CPU ، Wi-Fi یا اینترنت تلفن همراه استفاده می کنند. اگر برنامه‌ها به این روش اجرا شوند، باعث داغ شدن گوشی می‌شوند.

با برنامه Adaptive Battery می‌توان برای محدود کردن برنامه‌هایی که اغلب استفاده نمی‌شوند، استفاده کرد.

همچنین می‌توانید استفاده از داده تلفن همراه را خاموش کنید:

  • تنظیمات > برنامه‌ها و اعلان‌ها > همه برنامه‌ها را باز کنید
  • برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید
  • برای مشاهده فعالیت آن روی Data usage ضربه بزنید
  • برای غیرفعال کردن دسترسی به اینترنت ، داده های پس زمینه را تغییر دهید

 

همچنین امکان استفاده از دکمه Force Stop برای بستن سریع برنامه وجود دارد.

درحالیکه این کار باعث می‌شود عملکرد پس زمینه از سرویس خارج شود، اما می‌توانید مطمئن باشید که باعث کاهش استفاده از منابع می‌شود. همین کار باعث جلوگیری از داغ شدن گوشی شما می‌شود.

 

بد افزار

حتی اگر یکی از موارد بالا به راحتی بتواند گوشی شما را فلج کند، هیچ کدام به اندازه بدافزار قوی به گوشی صدمه نمی‌زنند. از آنجا که برنامه‌های مخرب معمولاً قطعات کد بهینه سازی نشده‌ای هستند، CPU و حافظه تلفن شما را درگیر کرده، آن‌ها را تحت فشار قرار داده و گرمای زیادی تولید می‌کنند.

 

۵ نکته برای جلوگیری از داغ شدن گوشی

 

۱. اجتناب از تماس مستقیم آفتاب با تلفن همراه

ساده ترین راه برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد این است که گوشی خود را در معرض نور خورشید قرار ندهید. تلفن شما نور و گرمای خورشید را جذب می‌کند و آن را نگهداری می‌کند و هرچه بیشتر در نور خورشید و گرما بماند، داغ‌ تر می‌شود.

 

۲. پاک کردن برنامه‌های استفاده نشده

برنامه‌های باز شده و بدون استفاده‌ای که در پس زمینه اجرا می‌شوند، باعث کار کردن بیشتر گوشی شما شده که به نوبه خود باعث گرم شدن آن می‌شود.

 

۳. اجتناب از روشن کردن صفحه روشنایی

درست مانند اجرای برنامه‌های پس زمینه، افزایش روشنایی شما باعث می‌شود که باتری شما بیشتر کار کرده و گرمای بیشتری ایجاد کند. در عوض، می‌توانید به دنبال یک پوشش ضد نور برای دستگاه خود باشید. این راه حل کم هزینه می‌تواند به شما کمک کند به راحتی صفحه نمایش خود را در معرض نور خورشید قرار دهید.

 

۴. گذاشتن گوشی در حالت هواپیما

حالت هواپیما به شما این امکان را می‌دهد تا همچنان از عملکردهای اصلی تلفن خود استفاده کنید. اما سایر موارد غیر ضروری را که می‌تواند بر باتری شما آسیب برساند، خاموش می‌کند.

 

۵. درآوردن قاب گوشی

اگر تلفن شما بیش از حد گرم می‌شود، این مورد به شما کمکی نمی‌کند. درآوردن قاب گوشی باعث می‌شود دریچه‌های حرارتی گوشی کار خود را به طور کامل انجام دهند بدون اینکه مسدود شوند. این کار باعث خنک تر شدن تلفن شما می‌شود.

 

چگونه گوشی داغ خود را خنک کنیم

 

۱. برنامه‌های خود را به روز نگه دارید

بسیاری از بروزرسانی‌های برنامه شامل رفع اشکال است که می‌تواند کارایی تلفن شما را بهبود بخشد. به این معنی که آن‌ها انرژی کمتری از دستگاه شما مصرف می‌کنند.

 

۲. جدا کرد گوشی از سایر دستگاه‌ها

قرار دادن تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت در کنار هم باعث گرم شدن بیش از حد آن‌ها می‌شود. با این کار برای آن‌ها فرصت خنک شدن را فراهم می‌کنید.

 

۳. خودداری از تغییرات ناگهانی دما

ممکن است وسوسه شوید دستگاه بیش از حد گرم خود را برای یک یا دو دقیقه در یخچال یا فریزر قرار دهید. اما ما آن را توصیه نمی‌کنیم. قرار دادن تلفن در معرض دمای شدید، قطعات را تحت فشار قرار می‌دهد که باعث جمع آوری رطوبت می‌شود. این کار راهی مطمئن برای شکستن گوشی محسوب می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *