دسته‌بندی نشده

آیا لوازم جانبی مغناطیسی روی گوشی هوشمند شما تأثیر می‌گذارد؟

آیا لوازم جانبی مغناطیسی روی گوشی هوشمند شما تأثیر می‌گذارد؟

این سوال را می‌توان با بررسی چگونگی تاثیر آهنربا بر گوشی‌های هوشمند به بهترین وجه پاسخ داد. این اثر، همانطور که بعداً متوجه خواهیم شد، به قدرت آهنربا بستگی دارد. همچنین مهم است که بدانید چه قسمت‌هایی از گوشی هوشمند تحت تأثیر میدان‌های مغناطیسی قرار می‌گیرند و میدان‌های مغناطیسی تا چه اندازه به این بخش‌ها آسیب می‌رسانند. کاملاً قابل درک است که تجربیات گذشته ما بر قضاوت ما در مورد موقعیت‌های کنونی تأثیر می‌گذارد و این قضاوت ها قابل توجیه است.

در گذشته، می‌توانستید آهنربا را به تلویزیون یا مانیتور لوله اشعه کاتدی (CRT) نزدیک کنید و شاهد تاب برداشتن تصویر باشید. آهنرباها، در صورت وجود، تأثیر کمی بر دستگاه‌های الکترونیکی هوشمند، از جمله تلویزیون و تلفن‌های هوشمند دارند.

 گوشی هوشمند دارای پایه آهنربایی

همه ما هشدارهای ایمنی را شنیده ایم. آهنرباها را از کارت‌های اعتباری، رایانه‌ها و گوشی خود دور نگه دارید. با این حال، آیا آن‌ها واقعاً خطری برای الکترونیک هستند، و این ایده که آن‌ها در وهله اول از کجا می‌آیند؟

این ایده از ابزارهای قدیمی مانند تلویزیون سرچشمه می‌گیرد. زمانی که بسیاری از داده‌ها به صورت مغناطیسی و با استفاده از قطعات ریز آهن ذخیره می‌شدند. با این حال، با تمام آخرین پیشرفت‌های تکنولوژیکی، حقیقت این است که آهنرباها با گوشی هوشمند شما تداخل نمی‌کنند. در حقیقت، تأثیر آهنربا بر روی تلفن شما بستگی به نحوه استفاده شما از تلفن و کارهایی که برای انجام آن نیاز دارید دارد.

تاثیر آهنربا بر گوشی‌های هوشمند چیست؟

آهنرباها هیچ تاثیر قابل توجهی روی گوشی‌های هوشمند ندارند. با این حال، این بدان معنا نیست که آن‌ها اصلاً تأثیری ندارند. علاوه بر این، برخی از تلفن‌های هوشمند دارای چندین آهنربا کوچک هستند که عملکردهای مهمی را انجام می‌دهند. به عنوان مثال، پد شارژ اپل آیفون از نوسان میدان‌های مغناطیسی اطراف خود برای شارژ بی‌سیم گوشی هوشمند استفاده می‌کند.

لوازم جانبی مغناطیسی از آهنربا و مواد مغناطیسی تشکیل شده است. آلیاژهای آهن، کبالت و نیکل مواد مغناطیسی هستند. این مواد می‌توانند به طور غیرارادی به گوشی هوشمند شما ساییده شده و میدان‌های مغناطیسی اطراف گوشی هوشمند را فراخوانی کنند. اگر میدان‌های مغناطیسی مدام در حال تغییر باشند، اثرات این میدان‌ها بر روی گوشی هوشمند شما می‌تواند بدتر شود.

احتمالاً متوجه خواهید شد که مغناطیس‌سنج سه محوره و قطب‌نمای دیجیتال گوشی هوشمندتان به‌طور زودگذر کار نمی‌کنند. شواهد نشان می‌دهد که یک آهنربا می‌تواند بر حسگرهای داخلی یک گوشی هوشمند تأثیر بگذارد، حسگرهایی که روی Hall Effect برای دادن جهت‌های اصلی کار می‌کنند.

آزمایش‌کنندگان دریافتند که نزدیک‌تر کردن یک آهن‌ربا یا یک ماده مغناطیسی به تلفن هوشمند باعث تراز مجدد دامنه‌های مغناطیسی داخل تلفن می‌شود و در نتیجه بر خواندن قطب‌نما تأثیر می‌گذارد.

اگر قدرت آهنربا افزایش یابد این اثر بدتر می‌شود. بنابراین، یک آهنربای قوی می‌تواند قطعات گوشی هوشمند ساخته شده از مواد مغناطیسی را مغناطیسی کند و باعث شود مانند آهنرباهای ضعیف رفتار کنند. میدان‌های مغناطیسی قوی در کالیبراسیون قطب نما اختلال ایجاد می‌کند.

اگر می‌خواهید بدانید، برای مثال یک برنامه قطب‌نما، مانند Google Maps، نصب کنید که جهت گوشی شما را تعیین می‌کند. همچنین متوجه خواهید شد که یک آهنربای قوی بر برنامه‌هایی که به برنامه قطب نما متکی هستند تأثیر می‌گذارد. به همین دلیل است که اپل توصیه می‌کند در مواردی از آهنربا و اجزای فلزی استفاده نکنید.

آیا آهنرباها می‌توانند حافظه گوشی را خاموش کنند؟

تا زمانی که داده‌های ذخیره شده در حافظه گوشی هوشمند شما به صورت مغناطیسی ضبط شده باشد امکان پذیر است. آهنرباها می‌توانند فناوری‌های قدیمی مانند فلاپی هارد دیسک‌ها، کاست‌ها، کارت‌های اعتباری و VHS را خراب کنند. با این حال، شما به یک آهنربای فوق‌العاده غول‌پیکر با میدان مغناطیسی قوی‌تر نیاز دارید تا حافظه را از نظر تئوری خراب کند.

آهنرباها چه تاثیری روی گوشی هوشمند شما خواهند داشت؟

اکثر گوشی‌های هوشمند حاوی برنامه‌ها و اطلاعات لازم برای زندگی کاری و شخصی هستند. بنابراین، مهم است بدانید که هیچ شانسی برای از دست دادن ایمیل به آهنربای نئودیمیم نزدیک وجود ندارد. چرا؟ زیرا نحوه ذخیره سازی حافظه در دستگاه‌ها تغییر کرده است. در واقع، حتی بسیاری از آهنرباهای قدرتمند موجود امروزی، هیچ اثر مخالفی بر روی دستگاه شما نخواهند داشت. حتی چندین آهنربای کوچک در داخل دستگاه وجود دارد که به آن در انجام عملکردهای خاص کمک می کند. به عنوان مثال، ساعت جدید اپل از یک سیستم شارژ بی‌سیم القایی مغناطیسی استفاده می‌کند.

در گذشته، درایوهای هارد دیسک درون رایانه‌ها مجموعه‌ای از ذرات مغناطیسی را در خود نگه می‌داشتند که می‌توانستند در حین چرخش دیسک به عنوان داده خوانده شوند. بنابراین، یک آهنربا به راحتی می‌تواند تأثیر بگذارد و احتمالاً داده‌ها را پاک کند. با این حال، گوشی‌های هوشمند امروزی و اکثر رایانه‌ها دارای درایوهای حالت جامد هستند. این درایوها از مغناطیس برای ذخیره داده‌ها استفاده نمی کنند. در عوض، آن‌ها برای جهت‌دهی ترانزیستورها کاملاً به سیگنال‌های الکتریکی تکیه می‌کنند. مانند نحوه جهت‌گیری ذرات آهن در نسخه به روز شده کارت‌های اعتباری. همچنین، از آنجایی که صفحه نمایش‌های مدرن یا LCD یا LED هستند، هیچ شانسی برای تداخل آهنربا در عملکرد آنها وجود ندارد.

چگونه آهنرباها بر برنامه‌های شما تأثیر می‌گذارند

در حالی که صفحه نمایش یا داده‌های شما توسط آهنرباها تهدید نمی‌شود. قطب نمای تلفن شما در معرض خطر است. آهنرباها می‌توانند بر حسگرهای مغناطیسی داخلی واقع در گوشی هوشمند تأثیر بگذارند و حتی ممکن است مقداری از فولاد داخل تلفن شما را کمی مغناطیس کنند. سپس این مغناطیس می‌تواند با قطب نما گوشی شما تداخل ایجاد کند.

از برنامه قطب نما استفاده نمی‌کنید؟ اما هنوز هم می‌تواند روی تلفن شما تأثیر بگذارد. برخی از برنامه‌های GPS، مانند نقشه‌های گوگل، برای تعیین موقعیت مکانی شما به قطب نما متکی هستند. سایر برنامه‌ها، به‌ویژه برنامه‌های بازی، بر خوانش‌های قطب‌نما نیز متکی هستند. اگر قطب‌نما شما خراب شود، استفاده از این برنامه‌ها تقریبا غیرممکن می‌شود.

این چیزی است که اپل باید در طراحی کیف و لوازم جانبی آن را در نظر بگیرد. در دستورالعمل‌های طراحی کیس اپل، آن‌ها بخش‌هایی را در مورد ملاحظات حسگر و تداخل مغناطیسی گنجانده‌اند. از جمله این خط، «اپل توصیه می‌کند از استفاده از آهن‌ربا و اجزای فلزی در کیس‌ها اجتناب کنید». بنابراین، سازندگان باید اطمینان حاصل کنند که قطب‌نمای مغناطیسی داخلی تحت تأثیر کیس‌های آن‌ها قرار نگیرد. علاوه بر این، به دلیل مشکلات بالقوه‌ای که آهنرباها می‌توانند برای دوربین عقب فوکوس خودکار با تثبیت کننده اپتیکال تصویر ایجاد کنند، اشاره خاصی به آیفون ۶ پلاس وجود دارد.

اگرچه آهنرباهای با قدرت بالا به احتمال زیاد تلفن هوشمند شما را از بین نمی‌برند، هنوز هم این احتمال وجود دارد که باعث ایجاد اختلالاتی در قطب نمای داخلی شما شوند و استفاده از برخی از برنامه‌ها را دشوار می‌کند. به عنوان یک اقدام احتیاطی، بدانید که اکثر تلفن‌ها مغناطیس سنج خود را به سمت بالای گوشی نگه می‌دارند. بنابراین، اگر لوازم جانبی مغناطیسی را وصل می‌کنید، معمولاً بهتر است آن را نزدیک‌تر به پایین نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *