دسته‌بندی نشده

Airtag چیست

airtag چیست

AirTag یک شی کوچک به شکل تراشه پوکر است که مانند یک سیگنال ردیابی برای کاربر عمل می‌کند. از بلوتوث برای اتصال به شبکه اپل استفاده می‌کند تا بتواند از هر کجا به دستگاه iOS کاربر، مانند آیفون، آی‌پد و رایانه‌های مک متصل شود. اپل آن را برای کمک به افراد در یافتن موارد گم شده ایجاد کرد. به یک برنامه iOS متصل می‌شود که می‌تواند مکان دقیق آن را به کاربر بگوید.

اپل AirTag را در آوریل ۲۰۲۱  معرفی کرد. دستگاهی که برای یافتن اقلام گمشده طراحی شده بود. این دستگاه، به شکل یک تراشه پوکر، به شبکه اپل متصل می‌شود تا به راحتی توسط دستگاه اپل قابل ردیابی باشد.

اما بسیاری از مردم حدس می‌زنند که آیا AirTags می‌تواند برای اهداف بدتر استفاده شود. مقالاتی در مورد استفاده از AirTags به عنوان ابزاری برای تعقیب در اوایل ماه مه، حتی یک ماه کامل پس از راه اندازی ظاهر شد. اخیراً، یک پست فیس بوک از شخصی که به دیگران در مورد ردیابی تجربه آن‌ها توسط AirTag غریبه بدون اطلاع آن‌ها هشدار می‌داد، در فضای مجازی منتشر شد و اشکال دیگر این ادعا به TikTok سرایت کرد.

حال آیا شخصی می‌تواند بدون اطلاع شما از AirTag برای ردیابی موقعیت مکانی شما استفاده کند؟

بله، افراد می‌توانند بدون اطلاع شما از AirTags برای ردیابی موقعیت مکانی شما استفاده کنند. اما محصولات اپل پس از چند ساعت به کاربران خود اطلاع می‌دهند که AirTag آن‌ها را دنبال کرده و خود آن در عرض ۲۴ ساعت حضور خود را با نویز اعلام می‌کند.

ادعای مطرح شده توسط کاربران رسانه‌های اجتماعی و برخی ادارات اجرای قانون این است که افرادی در حال خرید AirTags برای ردیابی افراد بدون اطلاع آن‌ها هستند. اغلب با پنهان کردن AirTag در ماشین قربانی این کار را می‌کنند. با انجام این کار، شخصی که AirTag را ترک کرده است، می‌تواند مکان عمومی قربانی را از طریق برنامه روی دستگاه iOS خود ببیند.

اپل سعی کرد در راه اندازی AirTag در آوریل با برخی اقدامات امنیتی به منظور جلوگیری از این عمل، از این مشکل جلو بزند.

آیفون می‌گوید: اگر AirTag به مدت هشت تا ۲۴ ساعت از صاحب خود جدا بماند، صدایی را برای هشدار به افراد، از حضور آن آغاز می‌کند. همچنین وقتی این کار را در آن بازه زمانی انجام می‌دهد تصادفی می‌شود تا استفاده از AirTags برای بازیگران بد برای ردیابی دیگران دشوارتر شود.

ردیابی

اگر فردی که ردیابی می‌شود آیفون داشته باشد، وقتی متوجه شود AirTag شخص دیگری برای مدتی با آن شخص سفر کرده است، تلفن به او اطلاع می‌دهد، اگرچه اپل مشخص نکرده است که چقدر طول می‌کشد. افرادی که گوشی‌های اندرویدی یا انواع دیگر گوشی‌ها دارند، اعلان‌هایی مبنی بر اینکه AirTag اطراف آن‌ها را دنبال کرده است، دریافت نمی‌کنند. اگرچه اپل می‌گوید قصد دارد در اواخر سال جاری یک برنامه اندرویدی منتشر کند که به کاربران امکان می‌دهد AirTag‌های مجاور را که از صاحب خود جدا شده‌اند، تشخیص دهند.

طبق صفحه محصول اپل برای AirTags، نقشه‌ای روی آیفون قربانی به آن‌ها نشان می‌دهد که کجا سفر کرده‌اند. در حالی که AirTag غریبه آن‌ها را ردیابی کرده است. نقشه نشان نمی‌دهد که AirTag کجا بوده است، مگر زمانی که با قربانی بوده و در حال اطلاع رسانی است.

به این دلیل که این اطلاعات مکان فقط توسط خود آیفون جمع‌آوری و ذخیره می‌شود، نه AirTag. اپل هنگام راه‌اندازی AirTags گفت:«هیچ داده‌های مکان یا تاریخچه مکان به صورت فیزیکی در AirTag ذخیره نمی‌شود. وی افزود که ارتباط AirTag با شبکه رمزگذاری شده است “به طوری که فقط صاحب یک دستگاه به داده های موقعیت مکانی آن دسترسی دارد و هیچ کس، از جمله اپل، هویت یا مکان دستگاهی را که به یافتن آن کمک کرده است” نمی‌داند.

شواهد

پلیس منطقه‌ای یورک در نزدیکی تورنتو، کانادا، در اوایل دسامبر ۲۰۲۱ هشدارهایی درباره سارقان خودرو صادر کرد که از AirTag برای ردیابی وسایل نقلیه مورد نظر استفاده می‌کردند. جف مک کرچر گفت که وزارت او از سپتامبر ۲۰۲۱ پنج مورد از این قبیل را بررسی کرده است.

مک کرچر در این باره گفت:« ما شاهد نصب آن‌ها در قسمت درپوش گاز، همچنین سیستم بکسل خودرو و گیره تریلر بوده‌ایم.  اما آن‌ها می‌توانند آن را در هر جایی از خودرو نصب کنند.>>

یک صفحه پشتیبانی اپل می‌گوید که می‌توانید AirTag را غیرفعال کنید که هم با آیفون و هم با اندروید شما را ردیابی می‌کند. هنگامی که AirTag را در نزدیکی پیدا کردید، می‌توانید روی تلفن خود ضربه بزنید تا یک درخواست روی صفحه نمایش داده شود. آن اطلاعات AirTag را به اشتراک می‌گذارد و دستورالعمل‌هایی درباره نحوه غیرفعال کردن آن به شما ارائه می‌دهد.

اپل می گوید اگر احساس می‌کنید امنیت شما در خطر است، با مجری قانون محلی تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *